10. Zrin festival će se od 2. do 22. lipnja održavati u Zrinu, Karlovcu, Dubovcu, Ozlju, Hrvatskom Čuntiću, Brodu na Kupi, Gornjem Viduševcu, Sisku i Čakovcu.
Uoči 730. obljetnice prvog spomena grada Zrina, u nedjelju, 2. lipnja u 17 sati u Zrinu održat će se otvorenje 10. Zrin festivala za koje organizatori najavljuju spektakl: polukoncertnu izvedbu opere Nikola Šubić Zrinski skladatelja Ivana pl. Zajca, na otvorenom -uz ostatke gotičke crkve Sv. Marije Magdalene – u izvedbi Hrvatskog vokalnog ansambla Sv. Blaž, sastavljenog od najistaknutijih hrvatskih opernih pjevača. Na koncertu otvorenja ansambl će praizvesti i himnu Zrin, skladatelja Alana Kljaića na tekst Željka Krznarića.
U Sisačko-moslavačkoj županiji u okviru 10. Zrin festivala održat će se još i koncert Zagrebačkog tamburaškog kvarteta u Župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskom Čuntiću 13. lipnja i koncert gitarističkog Tria Evocacion u Župnoj crkvi sv. Franje Ksaverskog u Gornjem Viduševcuu nedjelju 16. lipnja. Također, u Velikom kaptolu Sisačke biskupijeu Sisku u srijedu, 19. lipnja prof. dr. sc. Hrvoje Kekez, dr. sc. Branimir Brgles i dr. sc. Krešimir Regan i predstavit će znanstvenu publikaciju interdisciplinarnog projekta Hrvatske zaklade za znanost Topografija srednjovjekovne Zagrebačke županije (14.-16. stoljeće).
Festivalski program nastavlja se tematskom cjelinom vezanom za udaraljkaške instrumente. Tijekom petka, 7. lipnja, u Glazbenoj školi Karlovac naš cijenjeni marimbist Filip Merčep i nizozemski udaraljkaš Boy van Ooijen održat će Glazbene radionice za udaraljkaše, dok će sutra dan, u subotu 8. lipnja održati koncert u Starom gradu Dubovcu u suradnji s Muzejom grada Karlovca. U nedjelju 9. lipnja završavamo gostovanje u Karlovačkoj županiji koncertom Udaraljkaškog ansambla biNg baNgu Starom gradu Ozlju, zahvaljujući partnerstvu sa Družbom „Braća Hrvatskog Zmaja“.
U suradnji sa Prirodoslovnim muzejom Rijeka, u petak 14. lipnja u Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi održat će se cjelodnevni program edukativnih radionica za djecu u okviru kojeg ćete uz besplatan ulaz u Kaštel Zrinskih imati prilike upoznati „Interpretacijski centar Putovima Frankopana” i stalni postav “Divljina s pogledom na more”, a održat će se i muzejska potraga “Zrinsko blago u Divljini“ namijenjena obiteljima s djecom i odraslim pojedincima željnim samostalnog istraživanja stalnog postava i interpretacijskog centra, autorica Klare Bukovac i dr. sc. Željke Modrić Surina. Također, najmlađi će imati prilike sudjelovati u igranju društvenih igara “Kruna i lav”, “Frankopanska pamtilica”, “Znak na znak do pobjede” te “Matematičke zganke za čas kratiti” autorice Klare Bukovac u “Zrin i Fran igraonici”. Od 11-13 sati radionicu tradicijskog kreativnog pisanja održat će književnici Darija Žilić i Davor Grgurić, dok će se u 17 sati održati edukativna, prirodoslovna radionica za djecu “Različiti svjetovi” autorice dr.sc. Željke Modrić Surina te u 18sati kreativna radionica za djecu starosti od 6 do 10 godina”Izmišljena priča u zrinskom Gradu” autorice Klara Bukovac.
Jubilarno izdanje Zrin festivala zaključit će koncert jazz seksteta B’sFUNstallation čita Mozarta u subotu 22. lipnja u Muzeju Međimurja Čakovec u 20 sati.
Zrin festival održava se pod pokroviteljstvom i uz pomoć Ministarstva kulture i medija RH te uz pomoć Sisačke biskupije, Sisačko-moslavačke i Primorsko-goranske županije, gradova Hrvatske Kostajnice, Čakovca, Ozlja i Petrinje te općine Dvor zahvaljujući kojima je ulaz na sva festivalska događanja slobodan.
Više informacija: https://web.facebook.com/zrinfestival