Duhovnost i religija oduvijek su važni u životu čovjeka. Hodočasnici su u dalekoj prošlosti posjećivali kilometrima udaljene destinacije, kako bi posjetili neko od njima važnih mjesta, svetih mjesta. I zamolili svoje zaštitnike za zaštitu, pomoć, utjehu ili zagovor. Kao jedan od najstarijih oblika turizma, putovanja motivirana vjerom i danas su prisutna.
Župna crkva Svete Marije Magdalene u Selima
Gradnja župne crkve Sv. Marije Magdalene u Selima započela je postavljanjem temeljnog kamena 1. travnja 1759., a dovršena i posvećena je šest godina kasnije 23. lipnja 1765. Podignuta je zaslugom župnika Matije Šanteka, koji je upravljao župom u Selima od 1752. do 1811. godine.
Osim izuzetne arhitekture ova crkva ima i posebno mjesto zbog iluzionističkog oslika unutrašnjosti. Oslikana je prema načelima kvadrature, te osim iluzije trodimenzionalnosti, daje i iluziju kvadrature u kontinuiranom prijelazu između stvarnog i slikanog prostora.
Kapela Sv. Akacija
Sv. Akacije i deset tisuća drugova, mučenika, časte se na prostoru Siska još iz vremena čuvene Sisačke bitke. Prema narodnoj predaji Toma Bakač Erdödy, jedan od zapovjednika pobjedničkih postrojbi, u kapeli Sv. Akacija i drugova mučenika zahvalio je za izvojevanu pobjedu. U spomen na veličanstvenu pobjedu nad turcima, nakon koje se prilike u ovom dijelu Hrvatske bitno mijenjaju, u Gredi se izgrađuje kapela nebeskog zaštitnika Sv. Akacije i deset tisuća vojnika mučenika. Kapela pripada Župi Sela, a temeljito je obnovljena 1731. godine, zatim je zapuštena i poslije 1788. godine se više ne spominje. Za vrijeme službe župnika Vladimira Hrena (1987.-2000.), kapela je opet obnovljena.
Kapela SV. Ivana Krstitelja u Drenčini
Smještena na uzvisini pokraj kupskog nasipa, drvena, tamnosmeđa, izvija se poput goleme riječne kornjače nad malenim mjestom. Kapela sv. Ivana Krstitelja, sakralno i umjetničko remek-djelo, bdije pokraj Kupe barem od 17. stoljeća. Naime, spominje se u kanonskim vizitacijama 1696. kao drvena kapela s dobrim drvenim krovom i slikom Ivana Krstitelja iznad oltara. Značajna je i slika Majke Božje od sedam žalosti, na zidnoj plohi desno od ulaza. Kako piše na panou pokraj kapele, ona je »jednobrodna, pravokutnog tlocrta s poligonalnom apsidom«. Smatra se jednom od tri najvrjednije kapele posavskoga drvenog tipa. Obnavljana je do 1748. godine, urešena i oslikana svetačkim likovima, ali i brojnim baroknim motivima.
Bazilika Sv. Kvirina
Prva se drvena Crkva Svetog Kvirina u Sisku spominje 1653., a na istom je mjestu sagrađena nova oko 1670. Potom je tu 1784. sazidana trajna kapelica. Štovanje je ovog sveca posebno bilo rašireno u Sisku tijekom 19. stoljeća. Tada je 4. lipnja bio neradni dan, grad su obilazili svečano obučeni građani i cehovi sa zastavama, a sviralo se i pucalo iz mužara. S vremenom je njegov kult slabio, a najtužniji je dan bio 29. lipnja 1974. kada je nakon odluke sisačke općine kapelica srušena i groblje oko nje preorano. Siščani su se uvijek mnogo molili Svetom Kvirinu i uvjereni su da upravo zahvaljujući njegovu zagovoru Sisak nije nikada pao u turske ruke. 1996. godine krenulo se u natječaj za idejno rješenje nove crkve. Natječaj je bio pozivni, a poziv je upućen nekolicini najpoznatijih arhitekata koji se u posljednje vrijeme uspješno bave projektiranjem sakralne arhitekture. Autor izabranog rješenja je Ivan Antolić, dipl. ing. arh., koji je projektirao nekoliko crkava u Zagrebu i okolici.
Katedrala Uzvišenja Svetog Križa
Katedrala Uzvišenja Svetog Križa u Sisku stolna je crkva Sisačke biskupije. Nalazi se u samom središtu Siska na Trgu bana Josipa Jelačića, pokraj arheološkog parka “Siscia in situ”. Katedralom je proglašena u prosincu 2009. godine, a do tada je bila župna crkva.
Katedrala Uzvišenja Svetog Križa u Sisku postoji otkada i župa, ‘od pamtivijeka’. U navedenom popisu arhiđakona Ivana, kao patron župne crkve navodi se Sveti Križ – ecclesia sanctae Crucis. Današnja crkva izgrađena je u prvoj polovici 18. stoljeća. O tome postoje i zapisi u kanonskim vizitacijama od 1702. do 1760. godine kada je izgrađen zvonik. Posveta crkve bila je 1765. godine.
Nakon potresa 1909. godine staro barokno pročelje zamijenjeno je novim, izvedenom u neoklasicističkom stilu s detaljima secesije koje ju resi i danas.5. prosinca 2009. godine papa Benedikt XVI. ponovo je utemeljio Sisačku biskupiju na čelu s biskupom Vladom Košićem, a dotadašnju župnu crkvu Uzvišenja Svetog Križa proglasio je katedralom.
Župa pohoda BDM Sisak
Župa Svetog Mihaela – Preloščica
Preloščica je u početku imala samo malu kapelicu Sv. Mihaela koja se prvi put spominje 1731. godine. Izgrađena je od hrastova drveta, sa drvenim stropom. Nalazila se kod groblja, u blizini sadašnje crkve. Kanonik vizitator 1741. izvješćuje da se u njoj služi misa četiri puta godišnje. Dimenzije kapelice bile su 11,5 x 5,5 metara. Osnutkom župe, kapelica je postala župna crkva. Patron crkve bila je obitelj Keglević, vlasnik posjeda (Marof) u Topolovcu koja je donirala gradnju sadašnje crkve koja je izgrađena 1831. godine. Drvena kapelica uništena je u požaru. Nova crkva posvećena je 11. studenog 1832. godine. Već 1804. godine župa je imala 1495. duša, a 1966. oko 3700.